Серцево-судинна система людини влаштована таким чином, що нормально функціонує вона тільки за умови регулярного фізичного навантаження. Причому воно має бути динамічним. Простіше кажучи, здоров'я — це рух. Однак ми мало ходимо пішки, замість ходьби сходами користуємося ліфтом. На роботі більшу частину часу сидимо або стоїмо, відпочиваємо сидячи або лежачи. У результаті варикоз нижніх кінцівок виявляють у більшості людей (за деякими оцінками понад 60 %) після 40 років.
Варикоз, або варикозне розширення вен, — це хронічне захворювання судин, за якого через розвинену клапанну недостатність у них застоюється кров. Найчастіше захворювання вражає поверхневі вени ніг, як найбільш схильні до навантаження. У результаті ноги набрякають, швидко втомлюються, болять до кінця дня, пізніше з'являється косметична проблема — уражені судини стають видимими та виглядають як роздуті вузлуваті темні тяжі, що роздулися. Як справлятися з цією патологією? Зверніть увагу на поради від експерта з "Рідні Медтехніка".
Методи лікування та профілактики
Існує кілька способів профілактики та лікування варикозу:
-
ЛФК. Лікувальна фізкультура, шляхом дозованого рухового навантаження, допомагає усунути застійні явища у венах нижніх кінцівок. Найпростіша та найдоступніша всім вправа — звичайна ходьба, найефективніша — ходьба з високо піднятими ногами.
-
Компресійна білизна. Носіння спеціального компресійного трикотажу (панчохи, колготки, гольфи) — дієвий метод лікування та профілактики варикозного розширення вен.
-
Ортопедичні устілки. Так само як і компресійна білизна, полегшують стан пацієнта. Їх носіння дає змогу зменшити втому та болючість ніг завдяки правильному розподілу навантаження.
-
Дієтотерапія. Показано збалансоване харчування з достатнім вмістом вітамінів, мінералів та інших нутрієнтів. Пацієнтам із зайвою вагою потрібне харчування зі зниженою калорійністю. Це допоможе зменшити зайву вагу, щоб зняти додаткове навантаження з ніг. Важливо дотримуватися водного режиму, випиваючи не менше ніж півтора літра рідини на день. Це дасть змогу поліпшити реологічні властивості крові (плинність) і допоможе в усуненні венозного застою.
-
Лікарська терапія. Може бути загальною (внутрішньою) та зовнішньою. Загальна — вживання препаратів системної дії, призначає лікар строго за показаннями. Зовнішня — використання мазей, гелів, кремів та інших препаратів, які полегшують симптоми захворювання.
-
Хірургічне лікування. Застосовують у тих випадках, коли консервативні методи неефективні. Використовують як безкровні методики (лазерна коагуляція, склеротерапія тощо), так і відкритий хірургічний спосіб. У першому випадку уражені вени під впливом лазера або склерозанта "запаюють", й у них припиняється кровообіг, у другому їх видаляють. Кровообіг ніг при цьому не страждає, оскільки кров продовжує циркулювати по безлічі інших судин.
Правила лікування варикозного розширення вен
Поширена думка, що варикоз — хоч і неприємна хвороба, оскільки спричиняє косметичний дефект і стомлюваність, але все ж несерйозна. Насправді все більш ніж серйозно, оскільки мовиться про одну з важливих ділянок єдиної серцево-судинної системи. Порушений відтік рідини та застій створює передумови для утворення тромбів в уражених венах. Сформовані тромби можуть відриватися і з потоком крові заноситися в інший орган, блокуючи судину, що живить. Наслідок такого тромбу, що потрапив у серце або головний мозок, — інфаркт міокарда або інсульт головного мозку.
З цього випливає:
Правило №1. Не займайтеся самолікуванням. Навіть якщо ви впевнені, що правильно поставили діагноз і знаєте, що робити, не робіть помилки, зверніться до флеболога (лікар, який спеціалізується на лікуванні захворювань вен) і дотримуйтеся його рекомендацій.
Правило №2. Купуйте компресійну білизну або ортопедичні устілки тільки у довірених продавців. Не піддавайтеся впливу, побачивши рекламу. Занадто великий шанс купити не те, що потрібно. І устілки, і компресійний трикотаж підбирають індивідуально, компетентним консультантом (або лікарем), з урахуванням безлічі параметрів. Щоб вибрати вироби правильно, потрібно зробити заміри та знати клас компресії, а у випадку з ортопедичними устілками може знадобитися й примірка. В іншому разі з високою ймовірністю виріб не підійде — буде не тільки незручним, а й не матиме жодного ефекту.
Правило №3. Лікарські препарати для внутрішнього застосування не слід приймати без консультації з лікарем. "Рідні Медтехніка" попереджає, що не існує ліків, які б діяли тільки на судини, уражені варикозом, вони діють на всю серцево-судинну систему, тому їх потрібно приймати за суворими показаннями з ретельним дотриманням дозування.
Правило № 4. Ні лікарська терапія, ні використання компресійного трикотажу не замінять хірургічного втручання, якщо в ньому з'явилася необхідність. Однак ці методи можуть виступати як ефективне доповнення до операції.
5 фактів про компресійну білизну, які слід дізнатися, перш ніж купити її
-
Компресійна білизна дає змогу завдяки зовнішньому стисканню (компресія — стискання) поліпшити кровообіг у венах, стимулювати відтік рідини, усунути або запобігти застою та пов'язаній із цим стомлюваності й болючості.
-
Виготовляють таку білизну зі спеціального трикотажу із заданим тиском на тканини. Сучасні вироби виготовляють із високотехнологічного матеріалу, тому вони вирізняються повітропроникністю, антибактеріальною дією та естетичністю.
-
Компресійні колготки, панчохи та гольфи випускають у трьох кольорах: чорному, тілесному (бежевому) та білому. Перші два призначені для щоденного носіння. Така білизна чинить максимально сприятливий вплив у поєднанні з рухом (додатковий масажний ефект). Білі вироби призначені для госпіталізації, їх надягають у положенні лежачи. Використовують їх переважно для профілактики тромбоемболічних станів у післяопераційний період.
-
Існує 4 класи компресійної білизни: з 1 по 4 + додатковий клас А. Білизна класу А належить до профілактичних засобів. Її надягають, коли є схильність до варикозу (наприклад, тривале стояння протягом дня, спадкова схильність), але ще немає жодних ознак захворювання. Білизну 1-го класу носять, коли є початкові ознаки захворювання, 2-го - за варикозної хвороби, що розвинулася, 3-го і 4-го застосовують рідко, здебільшого за появи ускладнень, її складно використовувати самостійно.
- Щоб вибрати компресійні панчохи, колготки та гольфи від варикозу, потрібно зробити кілька вимірів ніг (окружність щиколотки, гомілка в найширшому місці, окружність під коліном). Тільки правильно підібраний виріб надасть необхідну лікувально-профілактичну дію.
У магазині "Рідні Медтехніка" ви можете купити вироби з компресійного трикотажу (панчохи, гольфи, колготки), ортопедичні устілки відмінної якості, що відповідає всім необхідним стандартам. Консультанти допоможуть вибрати білизну правильно, так, щоб носіння її було зручним, а дія — ефективною.