Зміст:
- Що таке селен?
- Для чого потрібен селен в організмі?
- Джерела селену
- Харчові добавки та вітамінні комплекси із селеном
- Ознаки дефіциту та надлишку селену в організмі
- Правила вживання добавок із селеном
Селен – один із незамінних мікроелементів, що має надзвичайно важливі функції для організму жінки чи чоловіка та відіграє значну роль у роботі всіх антиоксидантних систем, а також – обміну гормонів щитоподібної залози. Дефіцит селену перешкоджає нормальній роботі багатьох органів і систем організму.
Що таке селен?
Вчені відкрили цей хімічний елемент понад двісті років тому. Проте, селен і його користь, і його значення для організму людини довго залишалися поза увагою вчених. Активні дослідження щодо впливу селену та біохімічних процесів, у яких він бере участь, почалися лише в другій половині минулого сторіччя.
Селен – мікроелемент, життєво важливий для організму жінок і чоловіків. Термін "мікроелемент" означає, що він потрібен людині в мікроскопічних дозах. Проте, як його надлишок, так і дефіцит може негативно вплинути на стан здоров’я. З браком селену в організмі вчені пов’язують деякі важкі та небезпечні патології: від цирозу печінки й онкологічних процесів, до захворювань мозку, та навіть – респіраторних захворювань.
В організмі людини селен найчастіше присутній у вигляді селеноцистеїну, який:
- необхідний для багатьох видів біохімічних процесів;
- має велике значення для роботи антиоксидантної системи;
- забезпечує можливість синтезу тиреоїдних гормонів;
- підтримує роботу репродуктивної системи.
Для чого потрібен селен в організмі?
Перш ніж придбати вітамінний комплекс, що містить цей мікроелемент, не зайвим буде дізнатися, що таке селен і для чого він потрібен людині. Зазвичай мікроелемент, що надходить в організм людини з продуктами, потрібен для утворення селенопротеїнів, що є структурними компонентами надзвичайно важливих ферментів, які необхідні для роботи репродуктивної системи організму, підтримання м’язових функцій і профілактики репродуктивних процесів.
Окрім цього, селен має велике значення для низки важливих процесів в організмі.
- Підтримання серцево-судинної системи. За участі селену синтезується фермент, який захищає клітини від руйнівного впливу вільних радикалів. За умови дефіциту селену, клітини стають більш вразливими, слабшають і гинуть. Це може стати причиною проблем із судинами та підвищити ризик захворювань серця.
- Підвищення фертильності – саме через це селен для жінок і чоловіків завжди дуже важливий. Мікроелемент бере участь у біосинтезі тестостерону, сприяє утворенню та нормальному розвитку чоловічих статевих клітин. Тканина тестикул містить значні концентрації селену, що забезпечує відповідну якість сперми.
- Уповільнення процесів старіння клітин організму. Селен – один із мікроелементів, який відомий, як потужний антиоксидант. Він захищає клітини від руйнівної дії вільних радикалів, покращує проникність клітинних мембран і продовжує тривалість їхнього життя.
- Профілактика утворення пухлин. У процесі досліджень була доведена ефективність мікроелемента для запобігання раку передміхурової залози, легенів, стравоходу, печінки та підшлункової залози.
- Доведена користь селену для покращення функції скелетно-м’язової системи. Завдяки достатньому вмісту селену в раціоні, покращується робота м’язів, підвищується витривалість і знижується відчуття втоми після значних фізичних навантажень.
- Селен має велике значення для синтезу гормонів щитоподібної залози та регулює їхню активність, сприятливо впливає на її роботу. Підтримуючи нормальний рівень селену, можна забезпечити ефективну профілактику деяких небезпечних хронічних захворювань.
- Вивчення впливу селену на стан імунної системи триває, однак уже сьогодні відомо, що селен посилює роботу клітин імунної системи (лімфоцитів і макрофагів), які борються зі збудниками інфекцій і знищують ракові клітини, що утворюються в організмі. Доведено, що селен сприяє зниженню ризику розвитку злоякісних новоутворень у печінці пацієнтів, хворих на гепатит B і C. Окрім цього, цей мікроелемент має надзвичайно важливе значення для осіб із ВІЛ. Якщо рівень селену в плазмі крові знижується, то, відповідно, зменшується і кількість лімфоцитів, що відповідають за реакцію імунітету на інфекцію.
- Є гіпотеза, що зниження засвоєння селену з віком і пов’язаний із цим фактом, дефіцит мікроелемента, є чинником ризику захворювань, характерних для осіб похилого віку – хвороби Альцгеймеру, хвороби Паркінсона. Селен, як потужний антиоксидант, здатний запобігти пошкодженню клітин головного мозку та центральної нервової системи й уникнути зниження когнітивних функцій – пам’яті, уваги, здібності до навчання.
Для селену норма споживання на добу для жінок і чоловіків складає 55 мікрограмів. Вагітним жінкам необхідно до 60 мікрограмів, а під час годування грудьми добова норма споживання селену збільшується до 70 мікрограмів.
Джерела селену
Селен є в багатьох продуктах рослинного та тваринного походження – продуктах перероблення зернових, м’ясі, рибі, екзотичних морепродуктах, горіхах. Проте якщо виникає дефіцит селену, лікарі рекомендують підібрати відповідні харчові добавки, що допоможуть відновити нормальний баланс селену в організмі.
Продукти, багаті на селен
Складаючи повсякденний раціон, важливо врахувати, що кількість спожитого селену залежить не лише від різновиду продуктів, але й від способу їхнього приготування. Ось декілька продуктів, що вирізняються високим вмістом селену.
- Бразильський горіх – плоди рослини, що розповсюджена в Південній Америці. У 30 г плодів міститься до 540 мкг селену!
- Страви із цільнозернового пшеничного борошна та цільної пшениці досить ефективно допомагають відновлювати дефіцит необхідного мікроелемента. Адже в 100 г пшениці міститься до 70 мкг селену.
- Гречана крупа – за вмістом селену не поступається пшениці.
- Куряча печінка – окрім високого вмісту заліза та вітамінів, допомагає підтримувати належний рівень селену. Його вміст – майже 55 мкг на 100 г продукту.
- Креветки – надзвичайно багаті на цінні нутрієнти та легкозасвоювані білки. Лише 100 г продукту здатні задовольнити до 60 % добової потреби в селені. Дієтологи рекомендують вживати їх у відвареному вигляді.
- Насіння соняшника також відоме як продукт із високим вмістом селеном. У 100 г насіння міститься до 80 мкг мікроелемента. Проте дієтологи рекомендують споживати щодня не більше 30–50 г такого продукту.
- Сардину, смачну та доступну рибу, відмінно засвоює організм, до того ж вона є відмінним постачальником білка. Окрім цього, у стограмовій порції риби міститься понад 50 мкг селену. Отже, звичайна банка консервів із сардини містить майже 70 % добової дози цього мікроелемента.
Окрім цього, велика кількість селену наявна у червоному м’ясі та вівсяних пластівцях.
Харчові добавки та вітамінні комплекси із селеном
Інколи нестачу селену для організму не вдається виправити виключно завдяки раціону. У такому випадку на допомогу приходять харчові добавки та мінеральні комплекси з точно визначеним вмістом селену. Інтернет-магазин "Рідні Медтехніка" пропонує широкий вибір харчових добавок і мінеральних комплексів від провідних фармацевтичних компаній. У нашому каталозі ви можете придбати такі продукти:
- Селен (L-селенометіонін), 100 мкг, 180 таблеток, Country Life, який містить найважливіші мінерали для жіночої та чоловічої репродуктивної системи та допоможе підтримати здоровий вигляд шкіри, волосся та нігтів. Завдяки підвищеному дозуванню та швидкому засвоєнню, комплекс активізує захисні сили організму та буде корисним для профілактики захворювань щитоподібної залози.
- Селен POWERFUL, 500 мкг, 100 капсул, Красота та Здоров'я – забезпечує користь для організму, його вживають для підтримання імунітету та захисту щитоподібної залози, він подбає про красу волосся, нігтів і шкіри. Засіб не містить штучних фарбників та ароматизаторів, консервантів і ГМО.
Важливо взяти до уваги, що не лише дефіцит, але й надлишок мікроелемента є шкідливим, та навіть небезпечним для вашого організму. Це один із тих випадків, коли перш ніж приймати навіть найкращий мінеральний комплекс, необхідно проконсультуватися з лікарем і пройти медичне обстеження.
Ознаки дефіциту та надлишку селену в організмі
Перш ніж дізнатися, як приймати селен, варто мати розуміння щодо основних ознак дефіциту та надлишку селену в організмі. Як ми зазначили, дефіцит селену підвищує ризик онкологічних захворювань, послаблює імунітет, негативно впливає на сперматогенез і може стати однією з причин безпліддя та психічних розладів, захворювань щитоподібної залози та проблем із печінкою.
Звісно, такі патології розвиваються за умов тривалої нестачі цього важливого мікроелементу в раціоні. Серед характерних ознак дефіцит селену:
- стан хронічної втоми;
- схильність до частих застуд;
- погіршення зору;
- висипання на шкірі;
- болісні відчуття в м’язах;
- підвищення рівня холестерину в крові;
- погіршення функції серцево-судинної системи;
- розлади травлення.
Тривале селенове голодування може призвести до розвитку надзвичайно серйозних захворювань – інфаркту, цукрового діабету, склерозу, артриту, ішемії серця.
Надзвичайно важливо усвідомити, що надмірне споживання також шкідливе для організму. Тривале надходження надмірної кількості селену призводить до селенозу, коли відбувається ламкість і знебарвлення нігтів, випадіння волосся. Типові ознаки передозування селену:
- больові відчуття в суглобах;
- відчуття втоми;
- підвищена нервозність і дратівливість;
- розлади роботи шлунково-кишкового тракту;
- надмірне потовиділення;
- запах часнику з ротової порожнини.
Дефіцит і надлишок мікроелемента досить схожі за симптоматикою. Отже, необхідність вживання харчової добавки, що містить селен, обов’язково потрібно обговорити з лікарем.
Селен необхідний для підтримання багатьох функцій організму, але біодобавки з ним варто приймати, лише за рекомендацією спеціаліста. Додаткове надходження мікроелемента в організм може бути корисним у разі захворювань щитоподібної залози, наприклад, у разі субклінічного гіпотиреозу або аутоімунного тиреоїдиту. Поповнюючи дефіцит селену, можна зменшити прояви захворювання.
Харчові добавки із селеном можуть допомогти особам із "віковими" захворюваннями, що супроводжуються зниженням уваги та пам’яті. За наявності захворювань серця вживання селену доповнюють іншими антиоксидантами.
А кому не можна приймати селен? Вживання мінеральних комплексів із селеном категорично протипоказане людям з індивідуальним несприйняттям мікроелемента, а також тим, у кого під час лабораторного дослідження не підтверджено його дефіциту. Окрім цього, не можна вживати селен особам із важкими порушеннями згортання крові та проблемами з нирками.
Правила вживання добавок із селеном
Отже, ми з’ясували, для чого п’ють селен у вигляді харчових добавок. Але не менш важливо знати, як правильно пити селен і ретельно дотримуватися цих правил.
Харчові добавки із селеном найчастіше виготовляють у вигляді капсул або таблеток. Комплекси із селеном можна приймати, незалежно від часу доби. Це можна робити тоді, коли найбільш зручно, але краще робити це під час їди. Отже, ви не пропустите вживання препарату та зможете уникнути можливих проблем зі шлунком.
Не варто забувати, що добавки із селеном можуть взаємодіяти з ліками та іншими вітамінно-мінеральними комплексами, які ви вживаєте. Наприклад, цей мікроелемент може впливати на засвоєння антацидів (засоби від печії), оральних контрацептивів, кортикостероїдів і препаратів для зниження рівня холестерину.
Перш ніж почати курс, варто знати, що засвоєння селену покращується, якщо його приймати разом із вітаміном E – у натуральних оліях, у таблетках. Зазвичай курс триває місяць. Розмаїття харчових добавок допомагає обрати оптимальне дозування відповідно до вашої індивідуальної потреби.
В інтернет-магазині "Рідні Медтехніка" ви завжди знайдете широкий асортимент якісних і безпечних харчових добавок, які можна замовити за демократичним цінами та з доставкою по Україні.