Зміст:
- Класифікація стоматологічних інструментів
- Інструменти стоматолога-хірурга
- Інструменти стоматолога-ортопеда
- Інструменти ортодонта
- Інструменти в лікувальній стоматології
- Основні правила та критерії вибору інструменту для стоматологічного кабінету
- Оброблення та зберігання стоматологічного інструмента
Інструменти для лікування зубів – це велика кількість виробів, що допомагають проводити огляд ротової порожнини, виконувати хірургічні операції, здійснювати протезування та безліч інших, лікувальних і профілактичних процедур. Як вибрати необхідні різновиди стоматологічного інструменту? Як правильно зберігати та проводити оброблення приладдя зубного лікаря для дезінфекції?
Класифікація стоматологічних інструментів
Усі різновиди інструментів, які використовують у стоматологічній практиці, класифікують насамперед за їхнім призначенням. Застосування різних видів інструментів забезпечує можливість:
- проводити огляд ротової порожнини;
- здійснювати лікування зубів і видаляти зубний камінь;
- виготовляти та встановлювати пломби;
- здійснювати встановлення протезів;
- видаляти зуби;
- проводити оброблення кореневих каналів.
Класифікація обладнання створена насамперед для фахівців. Проте розрізняти стоматологічний інструмент, назви, зовнішній вигляд і призначення, не буде зайвим і для пацієнта, оскільки допоможе впевненіше відчувати себе під час візиту до лікаря. Отже, саме час дізнатися про найпопулярніші стоматологічні інструменти і їхню класифікацію.
Інструменти стоматолога-хірурга
Хірургічне втручання під час лікування зубів – надзвичайно складний процес, що базується на глибоких знаннях, специфічних навичках та, зазвичай, потребує величезної кількості приладдя, яке поділяють на дві великі групи: спеціалізовані й універсальні інструменти. До числа найбільш необхідних належать такі різновиди стоматологічних інструментів:
- декілька різновидів скальпелів – для розрізання м’яких тканин у ротовій порожнині;
- декілька різновидів анатомічних щипців – для видалення зубів і коренів, поділяються за
- призначенням на інструмент для нижньої та верхньої щелепи;
- шприци для введення знеболювальних препаратів;
- затискачі, голкотримачі з голками – для накладення швів;
- пінцети хірургічні – для утримання та перенесення стерильного перев’язувального матеріалу;
- три типи елеваторів – для видалення коренів.
Інструменти стоматолога-ортопеда
Стоматолог-ортопед виконує реставрацію зубів, яка більш знайома нам під терміном "протезування". Сфера діяльності стоматолога-ортопеда включає встановлення коронок, мостів, вінірів і бюгельних протезів. Крім цього, він видаляє незначні дефекти зубів, допомагає відновити їхні функції. Усі маніпуляції, що виконує такий спеціаліст, потребують специфічного інструментарію, що має обов’язково включати:
- декілька шпателів із якісного пластику або металу різної форми – плоских, вигнутих, із двосторонньою та односторонньою робочою частинами;
- кілька спеціальних ножів – оформлювальних, для роботи з гіпсом, сплощених, воскових;
кусачки для маніпуляцій із гіпсом; - спиртівки;
- набір пінцетів;
- різні типи краверів – інструментів, що ріжуть, і які використовують на етапі моделювання;
- ложки для зліпків, щоб отримувати відтиск зубного ряду для створення протеза;
- елеватори, прості й універсальні – інструменти, що найчастіше використовують для видалення зуба, коли застосування щипців неефективне;
- спеціальні щипці, які допомагають знімати мости, коронки й інші ортопедичні конструкції;
коронкові ножиці; - бори препарувальні.
Інструменти ортодонта
Спеціалізація стоматолога-ортодонта передбачає проведення лікувальних маніпуляцій із метою вирівнювання зубного ряду для покращення зовнішнього вигляду та вдосконалення жувальної функції. У сфері уваги ортодонта – виправлення прикусу, асиметрії щелепи та щербинки між зубами, різноманітні вроджені та набуті патології.
Окрім універсального обладнання, в ортодонтичному лікуванні використовують низку додаткових інструментів і пристроїв. У їхньому числі:
- ректрактори – необхідні для ізоляції слизової та забезпечення вільного доступу до зубів;
- форми для нанесення адгезивного розчину;
- бори та полірувальні голівки для видалення залишку адгезиву після зняття брекетів та обробки поверхні зуба;
- штрипси – для видалення верхнього шару емалі під час формування пломб або створення місця для бандажного кільця;
- дзеркала, скляні або металеві, з родієвим покриттям, що допомагають створювати фотознімки потрібної ділянки щелепи;
- позиціонери – для правильного встановлення брекетів по висоті щодо краю зуба;
- затискачі та голкотримачі – необхідні під час роботи з лігатурою;
- скалери або лігатурні директори – зручні для встановлення лігатур, дуг та інших дрібних предметів на брекет-системи;
- кусачки різних видів (лігатурні, для дуг або дистальні);
- багато різновидів щипців різної конструкції, що використовують майже в усіх маніпуляціях із брекет-системами.
Крім перерахованого набору, лікар використовує спеціальні інструменти для певної системи брекетів.
Інструменти в лікувальній стоматології
Інструменти для лікування зубів використовують:
- для видалення пом’якшеної тканини зуба та встановлення пломб – ручний тип пристроїв, що представлений величезним вибором алмазних головок і полірувальних дисків;
- для роботи в кореневих каналах – можуть бути ручними та механічними, використовують для діагностики, розширення та проходження каналу, видалення ураженої тканини;
- допоміжні інструменти – категорія, до якої входять кисті для змащування рідиною поверхні зуба, затискачі, матриці, пробійники.
Особливу категорію інструментів складають пристрої для видалення зубного каменю та нальоту. До такого набору включають:
- кюрети – завдяки розмаїттю форми, легко прилягають до місця з ускладненим доступом, зубоясенних кишень;
- насадки для ультразвукових і пневматичних скалерів, що допомагають видалити відкладення та здійснювати чищення міжзубних проміжків;
- екскаватори – дають змогу видаляти залишки їжі, тимчасові пломби та відкладення навколо ясен;
- стоматологічні гачки – різної форми та розміру, дуже зручні для видалення відкладень;
- емалевий ніж – має вигляд стамески з робочою поверхнею до 3 мм, допомагає покращити стан емалі після видалення відкладень;
- кореневий напилок – для шліфування поверхні кореня після видалення мінералізованих відкладень.
Окрім специфічних стоматологічних інструментів, усі зубні лікарі обов’язково використовують:
- лотки для інструментів;
- стоматологічні дзеркала, які дають збільшене зображення для огляду та простукування зуба під час визначення інтенсивності болю;
- стоматологічні пінцети – завдяки тонкій вигнутій робочій частині, допомагають виконувати маніпуляції з дрібними предметами та здійснювати оброблення, навіть найскладніших ділянок;
- стоматологічні зонди.
Застосовуючи такий набір інструментів, лікарі виявляють дефекти на поверхні зубів, виконують оцінювання їхнього стану, глибину, щільність і розмір осередків карієсу та рівень болісності.
Основні правила та критерії вибору інструменту для стоматологічного кабінету
До придбання інструментів для стоматології важливо підійти з усією відповідальністю й увагою до найменших нюансів. Експерти рекомендують керуватися такими критеріями:
- Матеріал, з якого виготовляють стоматологічні інструменти. Продукцію від провідних виробників медичного обладнання виготовляють із високоякісної неіржавної сталі. Вона повністю відповідає стандартам якості та безпеки у використанні, є максимально надійною та міцною, стійкою до механічних ушкоджень і багаторазової стерилізації в автоклаві. Додавання до сплаву нікелю або молібдену покращують антикорозійні якості сплаву.
- Інвентар, що використовують у стоматологічній галузі медицини, має бути сумісним з обладнанням у клініці. Важливо правильно обирати типи насадок, які призначені для певних моделей спеціальних пристроїв, і не можуть працювати на іншому обладнанні.
- Інструмент має бути максимально зручним у використанні – від цього залежить правильність виконання лікувальних заходів і загальний результат лікування.
- Обираючи бори або шліфувальні диски, варто приділити увагу на якість робочого покриття. Воно може бути виконане з природних або штучних алмазів. Якщо велика зернистість сприяє швидшому препаруванню зуба, то насадки з меншою зернистістю забезпечують вищу якість обробки поверхні зубів.
Оптимальний вибір – продукція від провідних світових виробників, що вже мають свою репутацію серед професіоналів. Широкий вибір стоматологічного інструменту з назвами та картинками ви завжди знайдете на сайті інтернет-магазину "Рідні Медтехніка". Тут завжди можна замовити найкращі зразки сучасних стоматологічних інструментів за демократичними цінами, з доставленням до будь-якого регіону України.
Оброблення та зберігання стоматологічного інструмента
Стерилізація та дезінфекція – надзвичайно важливі етапи обробки інструментів у стоматології, які допомагають зробити будь-які лікувальні процедури максимально безпечними для пацієнтів. Ці поняття мають багато спільного, але не є цілком ідентичними. Дезінфекцією називають процес знищення патогенних мікроорганізмів на робочих інструментах та обладнанні до прийнятного санітарно-епідеміологічного рівня. Під час стерилізації відбувається повне знищення абсолютно всіх мікроорганізмів, включно зі споровими формами.
Стерилізації підлягають усі інструменти стоматолога, призначені для багаторазового використання, які контактують із раневою поверхнею, слизовою оболонкою, біологічною рідиною та ін’єкційними препаратами. Стерилізаційна обробка інструментів у стоматології включає такі етапи: дезінфекція, очищення, сушка, стерилізація та зберігання. Розглянемо всі етапи докладніше.
- Дезінфекція. Інструменти поміщають у дезінфікувальний розчин, розкриваючи та розкручуючи складні механізми. Це забезпечить найкращий контакт усіх поверхонь із розчином. Під час занурення інструментів, що замикаються, (щипців, ножиць, кусачок) варто зробити декілька робочих рухів. Рівень рідини має, щонайменше, на сантиметр перекривати занурені інструменти. Ємності з готовими дезінфікувальними розчинами мають бути забезпечені щільними кришками та наліпками з позначенням дати приготування розчину.
- Очищення перед стерилізацією. Після завершення часу дезінфекції, інструмент ретельно промивають у тому самому розчині й ополіскують чистою проточною водою. За наявності умов, можна проводити чищення в ультразвуковій мийці. Такий спосіб особливо актуальний для виробів, що мають ребристу поверхню, дрібні зубці та пори. Промиті інструменти ополіскують дистильованою водою, щоб запобігти осіданню вапняного нальоту на інструментах, який знижує якість дезінфекції та стерилізації. Для очищених і продезінфікованих інструментів проводять азопірамову пробу, аби пересвідчитися, що видалили всі біологічні залишки.
- Сушіння. Чисті інструменти розкладають у розкритому або розібраному вигляді на сухій серветці та просушують до повного зникнення вологи. Процес сушіння може бути прискорений за умов використання спеціального обладнання, наприклад, – сушильного боксу або шафи.
- Після завершення всіх попередніх етапів, стоматологічні інструменти вважають готовими до стерилізації. Вона може здійснюватися в запакованому вигляді. Для цього інструменти поміщають в індивідуальне одноразове або багаторазове пакування. Стерилізація в незапакованому вигляді допускається для інструментів, що будуть використані відразу після її завершення або призначені для зберігання в УФ-камері.
Для стерилізації зазвичай використовують парові стерилізатори-автоклави або інфрачервоні стерилізатори. Після стерилізації інструменти придатні до використання впродовж терміну, зазначеному на пакуванні – крафт-пакеті або контейнері.