Зміст:
- Які функції виконують нирки
- Класифікація хвороб нирок
- Які найчастіші причини розвитку захворювання нирок?
- Як зрозуміти, що болять нирки?
Нирки – це своєрідний фільтр, який розпочинає свою роботу ще в утробі матері, вони працюють "без вихідних", щоденно виконуючи життєво необхідний обсяг роботи для оптимального функціонування органів і систем. Це надзвичайно важливий парний орган, що локалізується в задній частині черевної порожнини по обидва боки від хребта.
Структура нирок досить складна, вона має потужну кровоносну та лімфатичну систему. Нирковий апарат виконує низку ключових функцій, що підтримують гомеостаз усього організму. У цій статті ми детально розглянемо симптоми, що можуть вказувати на захворювання нирок, розберемо, чим небезпечні ниркові недуги та як їх вчасно діагностувати, щоб запобігти розвитку ускладнень.
Основною функцією нирок є сечоутворювальна, вона забезпечує виведення зайвої рідини разом зі шкідливими кінцевими продуктами обміну. Щойно виникає порушення в роботі нефросистеми, то виникає збій у функціонуванні всього організму, тому необхідно вже на початковому етапі розпочинати лікування та корекцію. Зазвичай хвороби нирок пов’язані зі збоєм у роботі фільтрувальної, інкреторної та сечоутворювальної структур, а також у разі порушення нормального хімічного складу біологічної рідини.
Розгляньмо далі список найпоширеніших хвороб нирок:
- пієлонефрит;
- гломерулонефрит;
- сечокам’яна хвороба;
- хронічна хвороба нирок;
- ниркова недостатність;
- нефроптоз;
- гідронефроз;
- пухлини нирок;
- полікістоз нирок;
- діабетична нефропатія.
Кожній проблемі, що міститься в цьому списку, притаманні специфічні ознаки. Діагностувати й лікувати хвороби нирок повинен лікар-нефролог, який проведе ретельний огляд, призначить необхідні лабораторні й інструментальні обстеження.
Класифікація хвороб нирок
Хвороби нирок на сьогодні класифікують залежно від локалізації, етіології та характеру ураження, а також за морфологічною й клінічною картиною.
Отже, виділяють такі групи захворювання нирок:
- гломерулопатії – переважне ураження клубочкового апарату нирок;
- тубулопатії – патологічне ураження ниркових канальців;
- інтерстиційні зміни – залучення до запального процесу строми.
За етіологічним чинником хвороби нирок поділяють на такі:
- імунно-запальні (гломерулонефрит);
- інфекційно-запальні (пієлонефрит);
- спричинені порушенням обмінних процесів (подагра, цукровий діабет);
- судинного генезу (артеріальна гіпертензія);
- пухлини;
- вроджені аномалії розвитку (полікістоз).
Дуже важливо розуміти етіологію та локалізацію захворювання, щоб підібрати ефективний план лікування та запобігти подальшим ускладненням.
Які найчастіші причини розвитку захворювання нирок?
Нефропатії, на жаль, є досить поширеними проблемами в сучасному суспільстві, вони значно знижують якість життя, можуть призвести до інвалідності й навіть смерті. Причини їх розвитку різноманітні, спробуємо перерахувати основні з них:
- механічні – спричиняють порушення відтоку сечі, що веде до збільшення внутрішньониркового тиску та розвитку атрофічних змін – паренхіми (камені в нирках);
- медикаментозні інтоксикації або хімічні отруєння;
- збої в системі ниркового кровообігу – виникають у разі шоків різного генезу, кровотеч і атеросклеротичних змін;
- інфекційні мікроорганізми – стрептококи, кишкова паличка тощо;
- аутоімунні процеси;
- порушення процесів обміну та накопичення шкідливих його продуктів;
- спадковість.
У розвитку нефропатології значну роль відіграють також чинники, що є їх пусковим механізмом, до них належать переохолодження, переповнення сечового міхура, відкладання сечовипускання, різка втрата ваги, нехтування правилами гігієни, малорухливий спосіб життя, часті інфекційні захворювання, алергічні реакції, приймання хімієтерапевтичних засобів, порушення метаболізму, надмірне вживання алкогольних напоїв.
Як зрозуміти, що болять нирки?
Патологія ниркової системи має низку притаманних їй клінічних ознак, до яких входить характер і локалізація болю, порушення сечовиділення, зміна складу та наявність патологій сечі, розвиток набряків. Характер болю в разі поширення патологічного процесу на клубочки – тупий біль, додатково хворий відчуває двобічну важкість у поперековому відділі. У разі гострого пієлонефриту – біль локалізується на боці ураження. Також є таке поняття як "ниркові кольки" – раптовий інтенсивний біль у ділянці попереку з іррадіацією за ходом сечоводу в пахвинну ділянку.
Як ми вже згадували, порушення нормального стану нирок ведуть до зміни забарвлення сечі, її складу та запаху. На це теж варто звертати увагу, адже, наприклад, червонуватий відтінок сечі може свідчити про велику кількість еритроцитів у ній, а це – негайний привід звернутися до лікаря. Характерною та поширеною рисою хвороб нирок є набряки (частіше локалізовані на обличчі та нижніх кінцівках). Крім цього, обов’язково треба звертати увагу на кількість, якість і об’єм сечовипускання, адже можуть виникати такі розлади:
- поліурія – збільшення виділення сечі, можливо до 2-3 л на добу;
- олігурія – зменшення до 500 мл на добу;
- анурія – критичне зменшення об’єму видільної сечі до 50 мл, аж до повної відсутності;
- полакіурія – часте сечовипускання, до 15 разів за годину;
- ніктурія – переважання нічного діурезу над денним;
- дизурія – болісне й дискомфортне сечовипускання.
Хвороби нирок часто супроводжуються підвищенням температури, загальною слабкістю, втратою апетиту, задишкою, набряками на обличчі, артеріальною гіпертензією, патологічним свербежем, диспепсичними явищами, анемією, болем у суглобах, м’язах, порушенням сну та зміною природного кольору шкіри.
У разі виникнення схожих симптомів негайно звертайтесь до лікаря-нефролога за детальною консультацією та визначенням комплексу обстеження й лікування.
Бережіть здоров’я ваших нирок для правильного функціонування всього організму!