Ще до того, як в Україні зафіксували перший випадок зараження коронавірусом, з аптек і магазинів медтехніки зникли одноразові медичні вироби – медичні маски. Хтось встиг, а хтось ні. На щастя, не зникли поки що з аптек вата, марля й бинт, тому кожен може самостійно виготовити захисну маску. Ба більше, ваша саморобна маска буде багаторазовою! У ВООЗ зазначають, що вона необхідна кожному в період інфекції для профілактики захворювання.
Захисна маска своїми руками
Щоб пошити медичну маску власноруч, вам знадобиться вата, бинт або марлевий відріз, бавовняна або лляна тканина, резинки, ножиці, голка та нитка. До речі, перев'язувальні матеріали можна знайти в мережі магазинів "Рідні Медтехніка". Є кілька способів виготовлення захисної пов'язки для обличчя. Про найпопулярніші й поговоримо.
Спосіб №1 – з використанням бавовняної та лляної тканини.
Вам знадобиться квадратний відріз щільної бавовни або льону і 2 резинки. Тканина повинна бути розміром по 45 см з кожного боку. Складіть у два шари тканину, а потім зберіть у гармошку. По краях зробіть прострочування (можна на швейній машинці, а можна й вручну), потім протягніть резинки та зшийте їх (або зав'яжіть у вузол). Усе, маска готова до використання!
Спосіб №2 – маска з фільтром.
Для такої маски вам знадобляться всі ті самі матеріали + нетканий матеріал, який і стане фільтром у масці. Неткану тканину можна знайти в будь-якому швейному магазині або в Інтернеті. "Фільтр" буде другим за рахунком шаром, тобто він буде між шарами бавовни або льону.
Спосіб №3 – ватно-марлева маска.
Для виготовлення такої багаторазової маски вам знадобиться 4 прямокутних марлевих відрізи або бинта. Усередину тканини необхідно покласти товстий шар вати. Так, дихати буде важко й буде жарко, але якщо шар вати буде зовсім тонким, то для захисту від вірусів ефективною таку маску не вважатимуть. Далі необхідно акуратно зшити наш прямокутник по всьому периметру. Краще робити кілька швів, щоб після прання, сушіння й дезінфікування маска не "розійшлася". Саме час приступати до резинок. Вам знадобиться 10-12 сантиметрів резинки, яку необхідно пришити до кінців маски. Приміряйте маску, якщо вона щільно прилягає до обличчя – ви все зробили правильно!
Правила використання захисної маски
Багаторазову маску можна носити не більш як 3 годин, саме тому краще відразу виготовити 2-3 маски. Надягати маску необхідно так, щоб вона повністю прилягала до обличчя. Тут важливо, що прикритий повинен бути не тільки ніс і рот, а й щоки, оскільки під час розмови можна заразитися повітряно-крапельним шляхом. Багаторазова маска потрібна тільки тоді, коли ви перебуваєте в місцях великого скупчення людей (у магазинах, транспорті...). Фахівці не рекомендують постійно носити маску, оскільки на обличчі також є бактерії, які ми не зумисне вдихаємо. Передусім маска необхідна хворим із такими захворюваннями: коронавірус, грип, ГРВІ. Її основне завдання – не дати вірусам поширюватися. Важливий момент: ваша маска – тільки ваша! Не давайте нікому носити свій засіб захисту від вірусу.
Найпоширеніше запитання: чи можна прати маску? Багаторазову маску потрібно прати! Ручне прання маски з милом або мийним засобом потрібно здійснювати регулярно після використання. Обов'язково ретельно обполіскуйте виріб, оскільки на мийний засіб може виникнути алергічна реакція на обличчі. Після прання та сушіння маски її потрібно пропрасувати та відпарити з обох боків, і лише потім вашу багаторазову маску можна надягати!
Пам'ятайте, що 100% гарантії захисту не дасть жодна маска, але знизити ймовірність зараження вірусом вона може!