Медична реформа, запропонована Міністерством охорони здоров'я (МОЗ) та Урядом України, може запрацювати в разі позитивного голосування восени 2017 року за пропоновані законопроекти.
У МОЗ України розповіли про позитивні моменти, які чекають на лікарів і пацієнтів у разі її успішного впровадження. Про суть медичної реформи читайте далі в цій статті.
Помітні зміни для пацієнта з 1 січня 2018 року
З 1 січня 2018 року кожен пацієнт зможе отримувати первинну медичну допомогу абсолютно безкоштовно в обраного ним сімейного лікаря.
Пацієнт може обрати свого сімейного лікаря та укласти з ним декларацію і таким чином зареєструватися в електронній системі охорони здоров'я еHealth. Після цього вся медична інформація зберігатиметься у вашій електронній медичній карті. Це дасть змогу лікарю бачити повну картину та історію хвороб і не втрачати інформацію.
Ви можете укласти декларацію із сімейним лікарем у будь-який час, навіть під час першого візиту, коли вам знадобиться медична допомога.
Базові аналізи будуть також безкоштовними в амбулаторії сімейного лікаря.
Якщо сімейний лікар вимагатиме додаткові кошти під час лікування, ви можете звернутися зі скаргою до Національної служби здоров'я, а також замінити лікаря.
Буде розширено перелік ліків, вартість яких за рецептом від сімейного лікаря відшкодовується державою повністю або частково за програмою "Доступні ліки".
Що зміниться для сімейного лікаря з 1 січня 2018 року?
Перехідний період на нову систему фінансування - до 2020 року. У цей час зберігається і поступово зменшується фінансування на пацієнтів, які були приписані до сімейного лікаря раніше, і зростає частка пацієнтів, які оформили декларацію.
Середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році - 370 грн.
Лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів.
Річний тариф за людину похилого віку (≥65 років) і малюка - удвічі більший за тариф на людину 25 років.
Лікар первинної ланки може діяти у статусі фізичної особи-підприємця, ліцензійні умови спрощені. У такому разі бюджет на підтримку пацієнтів піде безпосередньо на його рахунок.
Якщо лікар працює як найманий працівник, він домовляється про зарплату з керівництвом.
Власний прибуток лікаря ефективної сімейної практики з 2000 пацієнтами у статусі фізичної особи - підприємця - до 18 тис. грн, медсестри - до 12 тис. грн. При цьому у групових практик менші витрати та більші доходи.
Який дохід буде отримувати лікар первинної ланки медичної допомоги?
Тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги складається з двох частин: ставки на оплату медичної послуги та ставки на оплату діагностичних послуг, зокрема лабораторних досліджень.
У бюджетній резолюції, яку ухвалив парламент у липні 2017 року, закладено суму середнього тарифу в розмірі 370 грн на рік. Стільки отримуватиме лікар первинної ланки за кожного пацієнта.
Водночас середній тариф коливається в той чи інший бік залежно від різних чинників. Наприклад, якщо серед пацієнтів будуть діти до 5 років або пенсіонери віком 65 років і старші, тариф буде майже вдвічі вищим.
Це означає, що лікар первинної ланки отримуватиме на рік близько 700 тис. грн на своїй практиці, якщо набере максимально рекомендовану кількість пацієнтів у 2 тис. осіб. Це разюче відрізняється від суми у 210 грн, яку використовували для попередніх розрахунків.
У бюджетній резолюції закладено суму на 2019 рік - за кожного пацієнта в середньому по 450 грн на рік. Планують, що з року в рік ця сума буде поступово збільшуватися.
Лікарем первинної ланки може бути сімейний лікар, педіатр або терапевт. Ці лікарі можуть стати фізичною особою-підприємцем і відкрити власну практику, а також об'єднуватися з іншими лікарями в амбулаторії або центри первинної медичної допомоги, щоб оптимізувати витрати.
Також лікарі первинної медичної допомоги можуть бути найманими працівниками в комунальних закладах первинної медичної допомоги. У цьому випадку лікар домовляється про заробітну плату з адміністрацією закладу відповідно до кількості пацієнтів, яких він задекларує. Водночас тарифні сітки, що діють зараз, не застосовуватимуться.
Що включає первинна медична допомога?
Сімейний лікар:
- спостерігає за станом здоров'я пацієнтів за допомогою різноманітних досліджень, діагностує та лікує найбільш поширені хвороби, травми, отруєння, патологічні, фізіологічні (під час вагітності) стани;
- супроводжує пацієнтів із хронічними захворюваннями;
- надає невідкладну допомогу;
- направляє пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
- проводить профілактику: вакцинацію, огляди та дослідження пацієнтів груп ризику;
- консультує.
Сімейний лікар може спостерігати неускладнену вагітність і спостерігати за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей і потреб. А також надавати окремі послуги паліативної допомоги. Наприклад, оцінити ступінь болю, призначити та виписати рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.
У межах первинної медичної допомоги пацієнти гарантовано та безоплатно можуть отримати:
- загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- аналіз на глюкозу в крові;
- аналіз на загальний холестерин;
- аналізи сечі;
- загальний аналіз сечі;
- електрокардіограму в стані спокою;
- мікроскопію мокротиння;
- швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.
Сімейний лікар призначає ліки та виписує рецепти, за якими, зокрема, можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків, що поступово включатиме дедалі більше й більше захворювань і препаратів, а також оформлюватиме довідки, лікарняні листи.
Оплата медичних послуг медпрацівникам
Методика розрахунку тарифів і коригувальні коефіцієнти затверджуватимуться Урядом за погодженням МОЗ.
Національна служба здоров'я України оплачуватиме надані медичні послуги та лікарські засоби за програмою медичних гарантій на підставі інформації та документів, внесених тим, хто надає медичні послуги, в електронну систему охорони здоров'я eHealth.
Фахівець, який надає послуги, складатиме звіт в електронній системі охорони здоров'я eHealth, де зазначатиме обсяг наданих пацієнтам медичних послуг і лікарських засобів.
Оплата тарифу за надані медичні послуги та лікарські засоби здійснюватимуть у порядку черговості надходження таких звітів.
На умовах попередньої оплати фінансуватимуть надання медичних послуг і лікарських засобів у випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України.
У вересні 2017 року можлива поява нового законопроекту про медичну реформу.