Для лікування та профілактики патологій венозної системи лікарі часто змушені застосовувати радикальні методи лікування. Проте, не менш ефективним засобом у комплексній терапії може стати компресійний трикотаж, здатний значною мірою поліпшити стан пацієнта. Компресійна білизна, яку запровадили понад сто років тому, і сьогодні залишається одним з ефективних консервативних методів профілактики та лікування захворювання судин венозної системи.
Принцип дії компресійних виробів
Завдяки широкому спектру лікувальних ефектів, з перших днів свого існування, вироби медичного трикотажу набули популярності, як серед спеціалістів, так і серед пацієнтів. Їхнє використання сприяє:
- покращенню мікроциркуляції;
- нормалізації лімфатичного та венозного відтоку в нижніх кінцівках;
- ефективній профілактиці тромбозу судин;
- зменшенню набряків;
- покращенню роботи венозних клапанів;
- зменшенню больового відчуття після інтенсивних тренувань;
- зниженню ризику ускладнень варикозу.
Сучасні виробники пропонують профілактичний, лікувальний і госпітальний компресійний трикотаж, особливості застосування якого залежать від ступеня компресії.
Принцип дії компресійного трикотажу полягає у вибірковому розподілі стискання на різних ділянках нижніх кінцівок. Максимальний тиск здійснюється на гомілку. Що вище, то нижчим стає ступінь компресії, завдяки чому відбувається стискання венозних судин, що зумовлює виштовхування застояної крові та поліпшення її циркуляції.
За умов правильно розрахованої компресії, можна знизити навантаження на кінцівки, покращити кровоток і рух лімфи, а з часом, позбутися набряків нижніх кінцівок. Отже, принцип роботи компресійного трикотажу, який виготовляють з особливо міцного волокна, полягає в створенні впливу на судини венозної системи, який у здорової людини виникає за умов правильної роботи м’язів під час руху.
Різновиди компресійного трикотажу
Сьогодні медичний компресійний трикотаж, купити який ви завжди можете в нашому інтернет-магазині, представлений у неймовірно широкому асортименті та включає вироби:
- для жінок – гольфи, рукава, панчохи та колготки;
- для чоловіків – рукава, шорти, гольфи та трико.
М’які й еластичні, ці вироби поєднують привабливий дизайн і лікувально-профілактичний ефект. Завдяки особливому різновиду пористого плетіння, щільному обляганню та надійній фіксації компресійні вироби забезпечують естетичний вигляд і комфорт у процесі використання.
Усі різновиди компресійного трикотажу поділяють за рівнем компресії. Класифікація виробів медичного компресійного трикотажу за німецьким стандартом RAL виглядає так:
- I клас компресії – 18-21 мм рт. ст. Вироби першого класу створюють невеликий рівень компресії, щоб запобігати розвитку та прогресуванню розширення вен у нижніх кінцівках. Трикотаж призначають для профілактики розвитку варикозної хвороби та в разі появи її перших симптомів (важкість у ногах, набряки, дискомфорт);
- II клас компресії – 23-32 мм рт. ст. Трикотаж другого класу призначають у разі діагностованої варикозної хвороби з метою запобігання застою крові в нижніх відділах ніг, поліпшення судинного тонусу й відновлення нормального кровотоку. Використання компресійних панчіх запобігає ослабленню венозних судин і їх деформації, а також розвитку тромбофлебіту, тромбозу глибоких вен, утворенню трофічних виразок;
- III клас компресії – 34-46 мм рт. ст. Вироби з компресією третього класу показані на розвинених стадіях варикозу, коли наявні венозні вузли та сплетіння, є виражені зміни шкірного покриву (блідість, сухість). Пацієнти мають носити високі панчохи, оскільки патологічний процес охоплює не лише гомілки, а й стегнову частину ніг;
- IV клас компресії – понад 49 мм рт. ст. Четвертий клас забезпечує максимально можливий тиск, тому застосовують суто за суворими показаннями, коли венозні стінки настільки ослаблені та деформовані, що не здатні створити зворотний кровотік. Тиск понад 49 мм рт. ст. стимулює м'язове скорочення, унаслідок чого судини стискаються, виштовхуючи кров угору, у напрямку до серця. Сильна компресія сприяє виділенню в кров плазміногену, який розріджує кров і запобігає утворенню згустків.
- до окремої категорії належить госпітальний трикотаж, який пацієнти надягають перед операцією та не знімають кілька днів для запобігання розвитку тромбоемболії. Цей вид компресійної білизни має пухку в'язку та виражений градуйований розподіл тиску (максимум – у нижній частині ноги, мінімум – у верхній частині стегна). Госпітальний трикотаж показано після інфарктів, інсультів, переломів хребта та в разі станів, що провокують утворення тромбів.
Вироби з рівнем компресії нижче за 18 мм рт. ст. мають суто профілактичний вплив. Рівень компресії вимірюють на рівні нижньої третини гомілки. Окрім цього, є також французький стандарт ASQUAL, що допускає менш жорстку градацію, ніж класифікація за стандартом RAL. Класифікація за стандартом ASQUAL виглядає так:
- I клас – здійснюють компресію, яка не перевищує 15 мм рт. ст.;
- II клас – створюють компресія в межах від 15 до 20 мм рт. ст.;
- III клас – забезпечують компресію від 20 до 30 мм рт. ст.
Застосування підтримувального компресійного трикотажу першого класу не потребує попередньої консультації лікаря, тоді як доцільність застосування та вибір виробів компресійної білизни II-IV класів варто обговорити з лікарем-флебологом.
А як визначити необхідний розмір виробів компресійного трикотажу? Зазвичай, ключові точки вимірювання у виробників збігаються. Ось найважливіші з них:
- B – обсяг найвужчої ділянки гомілки, тиск у якій – 100 % показника, вказаного виробником;
- C – обсяг найширшої частини гомілки, тиск у якій складає приблизно 70 % від максимального;
- D – обсяг ноги під коліном, компресія на цій ділянці – майже 50 % від максимуму;
- G – обсяг стегна на 5 см нижче промежини, де компресія має бути на рівні 40 % від максимальної;
- довжина AD – від п’яти до коліна;
- довжина AG – від п’яти до стегна.
Компресійні рукави – різновид виробів медичного трикотажу, що потребують обов’язкової консультації лікаря. Для вибору компресійного рукава за розміром, вам доведеться провести такі вимірювання:
- A – обсяг на рівні основи пальців (вимірюють, розвівши пальці) – розмір, що знадобиться для підбору компресійних рукавичок;
- C – обсяг зап’ястка;
- E – обсяг ліктьового суглоба (вимірюють, зігнувши лікоть);
- G – обсяг руки на 5 см нижче плеча;
- довжина CG – довжина від зап'ястя до рівня G (вимірюється, коли зігнути лікоть).
Показання та протипоказання до носіння
Компресійний трикотаж профілактичного призначення рекомендують використовувати:
- для профілактики набряків гомілок і важкості в ногах наприкінці дня;
- у разі спадкової схильності до варикозної хвороби;
- для осіб, які за характером роботи змушені багато часу проводити стоячи або сидячи – хірурги, перукарі, офіціанти, продавці, секретарі тощо;
- під час подорожей літаком або потягом;
- за умов відвідування лекцій, семінарів, конференцій та інших заходів, що вимагають статичного положення;
- у разі надмірної ваги тіла;
- під час вагітності та пологів;
- за наявності цукрового діабету.
Вироби компресійного трикотажу II класу рекомендують носити:
- під час поверхневої форми варикозної хвороби – для постійного використання та в ранньому післяопераційному періоді, коли зростає навантаження на глибокі вени гомілки та виникає компенсаторна фізіологічна ектазія вен, що потребує застосування еластичної компресії протягом усього періоду післяопераційної реабілітації з метою профілактики декомпенсації процесу.
- у разі поверхневої форми варикозу в стадії декомпенсації, для підготовки до оперативного втручання;
- під час вагітності – у разі набряків нижніх кінцівок.
Компресійний трикотаж III класу застосовують:
- за різних форм варикозної хвороби та наявності трофічних виразок;
- за наявності артеріовенозних шунтів;
- у разі вродженої аплазії клапанів у нижніх кінцівках;
- у разі посттромібічної хвороби в стадії реканалізації, коли поверхневі варикозно розширені вени припиняють виконувати свою функцію природних компенсаторних шунтів.
Протиемболічний трикотаж застосовують:
- під час пологів і порожнинних операцій – замість еластичних бинтів;
- в період перебування в палаті інтенсивної терапії;
- під час тривалої вимушеної нерухомості – у разі інфаркту або інсульту.
Серед абсолютних протипоказань до використання компресійного трикотажу:
- хронічні розлади артерій нижніх кінцівок;
- аортоартеріїт та атеросклероз;
- облітеруючий тромбангиїт.
Проте, є діагнози, за яких, лише лікар може встановити доцільність і безпечність використання компресійного трикотажу:
- некроз тканин;
- запалення вен;
- застійний дерматит;
- гострий тромбофлебіт;
- наявність відкритих ран;
- інфекційні та запальні патології;
- підвищена чутливість шкірних покривів;
- септичні процеси в зоні нижніх кінцівок;
- цукровий діабет із судинними ускладненнями;
- серцево-судинна недостатність, що проявляється в стані спокою.
У таких випадках, перш ніж купити компресійний трикотаж, варто пройти ретельне комплексне обстеження. Необхідність носіння такої білизни має бути підтверджена ендокринологом, кардіологом або дерматологом.
Особливості догляду за компресійним трикотажем
Зазвичай якісні вироби компресійного трикотажу коштують недешево. Для того, щоб вони в процесі догляду та застосування, не втратили функціональних якостей, необхідно дотримуватися декількох простих правил.
- Своєчасно робіть манікюр і педикюр. Під час надягання / знімання можна скористатися спеціальними рукавичками.
- Необхідно ретельно стежити не лише за станом шкіри стоп, а також – внутрішньої поверхні взуття.
- Носіть домашні капці, щоб не пошкодити вироби компресійного трикотажу.
- Уникайте надто сильного розтягнення тканини компресійних виробів.
Щоби позбутися забруднень, компресійну білизну перуть руками або в пральній машині на низьких обертах, згідно з рекомендаціями виробника.
В інтернет-магазині "Рідні Медтехніка" ви завжди можете замовити онлайн різноманітні варіанти компресійного трикотажу від кращих світових виробників, якість якого підтверджена сертифікатами міжнародного зразка. Перш ніж зробити замовлення, варто ознайомитися з відгуками та провести необхідні заміри, щоб не помилитися з розміром. Ми пропонуємо високоякісну продукцію за найкращою ціною, з доставкою до Києва, Харкова, Дніпра, Полтави, Чернігова, Львова, Хмельницького та інших міст України.